ACHIEVEMENTS

2019-2020

27th U.P. STATE OPEN ATHLETICS CHAMPIONSHIPS 2019


Name Class Position Venue Date
SHAHZADI UMME RUMAN 12 A SILVER MEDAL IN HIGH JUMP O.E.F. STADIUM, KANPUR 24th & 25th MAY, 2019

DR. RAJARAM JAIPURIA MEMORIAL ENGLISH DECLAMATION COMPETITION


Name Class Position Venue Date
RIYA VERMA & AGRANI SHUKLA X-B & XI-C FIRST (Category II) - Riya Verma
SECOND (Category I) - Agrani Shukla
SETH ANANDRAM JAIPURIA SCHOOL, KANPUR 4th May, 2019

2nd OPEN STATE SHOTOKAN SCHOOL KARATE-DO CHAMPIONSHIP


Name Class Position Venue Date
OJASWANI SINGH X-A INDIVIDUAL KATA : 2nd
INDIVIDUAL KUMITE : 1st
GREEN PARK STADIUM, KANPUR 3rd & 4th May, 2019


2nd OPEN STATE SHOTOKAN SCHOOL KARATE-DO CHAMPIONSHIP


Name Class Position Venue Date
VAIBHAVI SINGH VI-C INDIVIDUAL KATA : 1st
INDIVIDUAL KUMITE : 1st
GREEN PARK STADIUM, KANPUR 3rd & 4th May, 2019

KANPUR DISTRICT ANNUAL JUNIOR ATHLETICS CHAMPIONSHIPS, 2019


UNDER-14

Maahi Chatuvedi

100 m

First

200 m

First

Kaatyayni Rohilla

400 m

Second

Devanshika Dubey

Shot Put

Second

Discus Throw

First

UNDER-18

Ojaswani Singh

100 m

First

400 m

Second

Durgesh Nandini Gupta

400 m

Third

Long Jump

Third

Shahzadi Umme Ruman

Long Jump

Second

Aditi Srivastava

Long Jump

First

200 m

First

Manasvi Malik

Shot Put

Second

Discus Throw

Second

Tushti Sethi

Javelin Throw

Second

Tanishka Tiwari

Javelin Throw

Third

Aditi Mittal

Shot Put

Second

Indira Paudel

Javelin Throw

First

Long Jump

Third

Aishwary Laxmi Gupta

100 m

Third

400 m

Third


ASISC REGIONAL ATHLETIC (TRIAL), 2019


Date 15th& 16th April 2019
Venue : St. Mary’s Convent High School, Kanpur List of successful candidates of SMC

Category – Senior(U -19)
  Position in Event
S. No. Name Class 100 m 200 m 400m 100mHurdle 800m High Jump Long
Jump
Triple Jump Walk Discus Javelin Shot put
1. DurgeshNandini Gupta 11A - 2nd 1st 1st - - - - - - - -
2. AishwaryLaxmi Gupta 12C 2nd 3rd 2nd - - - - - - - - -
3. ShahzadiUmmeRuman 12A 3rd - - 2nd - 2nd - - - - - -
4. SamrahRizwan 12C - - - - 2nd - - - - - - -
5. DivyaShivhare 10B - - - - - - - - 2nd - - -
6. Dhani Gupta 10A - - - - - - - - 3rd - - -
7. Manasvi Malik 12B - - - - - - - - - 1st - 1st
8. Lovy Singh Bist 12C - - - - - - - - - - 2nd 3rd
9. VrindaKhandelwal 12C - - - - - - - - - 2nd - -
10. Indira Paudel 12C - - - - - - 1st - - - - -
11. Maria Imran 12C - - - - - - 2nd - - - - -
12. Iqra Fatima 12A - - - - - - - 2nd - - - -

Category – Junior(U -17) Position in Event
S. No. Name Class 100 m 200 m 400m 100mHurdle 800m High Jump Long
Jump
Triple Jump Walk Discus Javelin Shot put
1. Ojaswani Singh 10A 1st 2nd 1st - - - - - - - - -
2. AnshikaSahu 9B - - - - 3rd - - - - - - -
3. YashikaKanodia 9A       3rd   1st - - - - - -
4. AanyaShukla 10B - - - - - - - - 2nd - - -
5. Shriya Gupta 10B - - - - - - - - - 1st - -
6. TushtiSethi 11B - - - - - - - - - - 1st -
7. TanishkaTiwari 9B - - - - - - - - - - 2nd -
8. AditiSrivastava 10B - - - - - - - 2nd - - - -
                             
Category – Sub-Junior(U -14) Position in Event
S. No. Name Class 100 m 200 m 400m 80mHurdle 600m High Jump Long
Jump
Triple Jump Walk Discus Javelin Shot put
1. MaahiChaturvedi 7C 1st - - 1st - - 1st - - - - -
2. KaatyayniRohilla 9A - 1st 2nd - - - - - - - - -
3. PriyankaYadav 6A - - - - 1st - - - - - - -
4. DevanshikaDubey 8A - - - - - - - - - 1st - -
5. Nayana Raj Samyal 8A - - - - - - - - - 2nd - -
6. Riza Ansari 8A - - - - - 1st - - - - - -
7. OjaswiPrasadi 6C - - - - - 3rd - - - - - -

Total no. of Participants at 1st position : 17
Total no. of Participants at 2nd position : 17
Total no. of Participants at 3rd position : 7

                                                                                                                                                                                                                                                                                                    
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2011-2012
Annual sports and P.T. Display
INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP

ANUSHIKA GUPTA
Class - 12 B
Division - SUPER
Point - 25

AAKRITI NIGAM
Class - 9 A
Division - A
Point - 17

YASHASHVI SINGH
Class - 8 B
Division - B
Point - 14

PRANJAL YADAVA
Class - 7 B
Division - C
Point - 18

IQRA FATIMA
Class - 6 C
Division - D
Point - 21

SHOTPUT
JAVELIN
DISCUS
LONG JUMP
HIGH JUMP
800 M
400 M
100 M
200 M
4*100 M
4*200 M

of St Mary’s Convent High School, Kanpur

Enter School Code

'SMCKNP'